Haber

Safranbolu’da 19 Mayıs coşkusu

Milli mücadelenin ilk adımlarının atıldığı 19 Mayıs 1919’un yıl dönümü Safranbolu’da coşkuyla kutlandı.

Gündüz törenlerinin ardından akşam düzenlenen fener alayına yüzlerce Safranbolulu katıldı. Sunal Tülbentçi Öğretmenevi’nden başlayıp yürüyüşler eşliğinde ilerleyen fener alayı, Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda son buldu.

Burada bekleyen coşkulu kalabalığa selam veren Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Ulu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, milletiyle birlikte istiklal ve millî egemenlik için omuz omuza vererek istiklal mücadelesine başlamış, emsalsiz inançları, azimleri ve vatan sevgileri vatanı bağımsız ve aydınlık günlere taşımıştır.

Bağımsızlığını kazanmış bu ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine taşıyacak olanlar elbette diğer gençler değildir. ‘Bütün ümidim gençliktedir’ diyen Atatürk, milli mücadele günlerinin başlangıcı olan 19 Mayıs’ı, dolayısıyla çok değerli bir sorumluluk olarak takdim etmiştir. Çünkü geleceği ve geleceği inşa edecek olan gençlerdir ve çağdaş eğitim, bilim ile aydınlık bir gelecek için gençlerimizin bugünkü yoluna ışık tutmanın hepimize değerli bir görev olduğu unutulmamalıdır. , sanat ve spor.

19 Mayıs 1919 tarihimizde çok özel bir yere sahiptir. Milletin azim ve kararının milletin bağımsızlığını kurtaracağına inanan bir avuç insanın başlattığı bu kutlu yürüyüş sonucunda büyük fedakarlıklar gösteren aziz Türk milleti esareti reddedip istiklaline kavuşmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun başlangıcı olan bu tarih, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin de bayramı olarak kutlanmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz. Spor Tatiliniz için tebrikler. Ne mutlu Türküm Diyene…”

Başkan Köse’nin konuşmasının ardından Safran Ekspres konseri başladı. Yaklaşık bir saat süren konser, DJ Emre His performansıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu